W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się Czeski Raj atrakcje znane są na całym świecie. Jest to kraina zlokalizowana niedaleko zatłoczonej Pragi, czyli stolicy Republiki Czeskiej.
Atrakcje w Czeskim Raju
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że Czeski Raj znajduje się 200 km od Wrocławia. Na stosunkowo niewielkim obszarze skondensowanych jest pełno niespodzianek. Ma status chronionego parku krajobrazowego od 1955 roku. Warto mieć na uwadze, że był to pierwszy taki park w Czechach. W 2005 roku został włączony do sieci europejskich i światowych geoparków UNESCO. Czeski Raj widoczny jest również na idyllicznych pocztówkach, które przedstawiają go jako krainę pełną łagodnych dolin oraz pagórków. Należy pamiętać, że niektóre wzniesienia bardzo mocno przypominają wulkaniczne stożki. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Czeski Raj, a także jak powstały te malownicze formacje skalne. Miliony lat temu znajdowało się tu morze, którego dno tworzy obecnie skalne miasto oblegane przez wspinaczy oraz turystów. W okolicy znajduje się też wiele wulkanów, które dawniej wybuchały i wyrzucały ametysty, jaspisy, agaty oraz inne szlachetne materiały. Mieszkańcom Czeskiego Raju dawało to nawet przez jakiś czas utrzymanie.
Jednak od ponad 5 milionów lat wulkany już nie wybuchają w tej okolicy. Wiele lat później pojawili się tu ludzie, którzy początkowo szukali minerałów i uprawiali ziemię. Potem zaczęli budować drogi, zarybiać stawy, a także rozwijać przemysł. W ten sposób powstały liczne pałace, kościoły, synagogi, kapliczki, a także folwarki i tradycyjne kamienice mieszczańskie. Znajduje się tu bardzo dużo śladów przeszłości, na które niezwykle łatwo się natknąć. Godne uwagi jest też miasto, które może pochwalić się jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nawet sam Hitler pojawił się kiedyś w tym miejscu. Można śmiało powiedzieć, że cały czas żywe pozostają duchy przeszłości.
Szlaki turystyczne
Stosunkowo niedawno pojawili się turyści w Czeskim Raju. Szacuje się, że ludzie zaczęli odwiedzać te rejony dopiero w XIX wieku. Kuracjusze uzdrowiska Sedmihorki były pionierami, tak samo jak austriacki cesarz Franciszek I. Bardzo dobrze rozwinięta jest tutejsza baza turystyczna, dlatego chętnie przyjeżdżają ludzie z całego świata.
Nie brakuje szlaków turystycznych i miejsc noclegowych. Ceny noclegów nie są wygórowane, dlatego praktycznie każdy może sobie pozwolić na pobyt w takim miejscu. Dodatkowo atrakcje zlokalizowane są w niedalekiej odległości od siebie, dlatego nie trzeba mieć wcale dobrej kondycji, żeby wszystko zobaczyć. Warto dodać, że jest to idealny kierunek dla rowerzystów rekreacyjnych oraz globtroterów weekendowych, którzy średnio lubią się przemęczać. W internecie można z łatwością odnaleźć mapę szlaków w Czeskim Raju. Na początku należy dokładnie zapanować całą podróż, żeby później nie tracić na to czasu. Pozostałością piaskowcowego płaskowyżu są Prachowskie Skały. Znajdują się tam wąwozy, wieże oraz filary połączone siecią ciasnych pasaży oraz schodków.