Udar słoneczny jest niezwykle groźny, bo istnieje nawet ryzyko zgonu. Trzeba wobec tego bardzo uważać podczas upalnych dni, aby nie wystawiać się na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Temperatura w pełnym słońcu może dochodzić do nawet 50 stopni Celsjusza. Bardzo ważne będzie zakładanie nakrycia na głowę, aby uchronić ją przed niebezpiecznym przegrzaniem. Nie wolno tego bagatelizować, bo konsekwencje zaniedbań nierzadko są tragiczne. Należy też mieć na uwadze to, że nie trzeba mieć nawet kontaktu ze słońcem. Udaru słonecznego można dostać także podczas przebywania w dusznych pomieszczeniach, w czasie intensywnego treningu.
Jakie są objawy udaru słonecznego?
Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, po czym poznać udar słoneczny. Warto wobec tego dowiedzieć się więcej na temat charakterystycznych objawów. Szybka interwencja pozwoli uchronić się przed najgorszym. Udar słoneczny można poznać po nagłym osłabieniu organizmu, intensywnym zaczerwienienie skóry. Nierzadko pojawiają się także poparzenia skóry. Głowa jest gorąca, a reszta ciała blednie i staje się zimna. Osobie doświadczającej udaru słonecznego towarzyszy też szereg innych symptomów. Zalicza się do nich obfite pocenie i dreszcze ciała. Charakterystyczne są także nudności i wymioty. Udar słoneczny można poznać również po sztywności karku, chwiejnym chodzie, uczuciu niepokoju, trudnościach z wysławianiem się. Pacjent czuję zdezorientowanie, ma silne pragnienie, boli go głowa.
Przy udarze słonecznym pojawiają się także omdlenia i zaburzenia świadomości, szumy w głowie. Najczęściej stwierdza się udar słoneczny u dzieci i osób starszych, ale każdy może tego doświadczyć. Jeśli ktoś przyjmuje leki o działaniu moczopędnym lub przeciwdepresyjnym, to znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru słonecznego. Narażone są także osoby otyłe, będące pod wpływem alkoholu, mające cukrzycę lub schorzenia układu sercowo-naczyniowego. W przypadku dzieci bardzo charakterystyczne przy udarze cieplnym jest wystąpienie wysokiej gorączki. Nie ma potliwości, pojawiają się płacz, wysokie ciśnienie, biegunka, skąpomocz, zwiotczenie mięśni, wycieńczenie organizmu, przyśpieszony oddech, trudności z oddychaniem, nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i wysuszenie skóry. Oczywiście nie u każdego występują wszystkie objawy naraz, ale może się tak zdarzyć.
Co robić w przypadku udaru słonecznego?
W przypadku podejrzenie udaru słonecznego kluczowe będzie to, aby udzielić jak najszybciej pomocy poszkodowanemu. Musi się znaleźć się pod opieką lekarza, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Istotne jest schłodzenie ciała pacjenta, do czego można użyć chłodnych i wilgotnych okładów. Oczywiście nie mogą być one zimne, bo rozgrzane ciało dozna szoku termicznego. Warto używać również żeli i maści o działaniu chłodzącym. Istotne będzie również nawodnienie organizmu, czyli podanie choremu wody. Poszkodowany musi zostać ułożony w taki sposób, aby górna część ciała była uniesiona. Trzeba też rozpiąć i najlepiej zdjąć ubrania, spryskiwać ciało wodą. Bardzo pomocny będzie również wentylator lub można przynajmniej wywoływać ruch powietrza poprzez wachlowanie.